لیست اخبار و رویدادها

تلگرام از دسترس خارج شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بعد از خبر دیروز مبنی بر دستور قضایی مسدود کردن تلگرام از امروز صبح این پیام‌رسان از دسترس خارج شد. در برخی آی‌اس‌پی‌ها البته اپلیکیشن بالا می‌آمد اما سرعت فرستادن عکس و ویدئو به شدت پایین بود و تقریبا انتقال اطلاعات به این شیوه غیرممکن شد. در اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل، تلگرام به کلی از دسترس خارج شد و اپلیکیشن‌ بازار هم این پیام‌رسان را از فهرست برنامه‌هایش خارج کرد. این اقدامات احتمالا به دلیل این بند از دستور قضایی صورت گرفته که در آن آمده: تخلف از اجرای آن مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

عصر ایران گزارش داد که به رغم انتشار خبری از مدیر تلگرام که در آن به نقل از دوروف آمده بود تلگرام تا ۷۲ ساعت با استفاده از «بلاک چین» ارائه می‌شود و غیرقابل فیلتر خواهد بود، بررسی توئیتر و تلگرام دوروف نشان می‌دهد او تا این لحظه چنین پستی را منتشر نکرده است.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات در یک رشته توییت به ماجرای فیلتر شدن تلگرام واکنش نشان داد. در هفته‌های گذشته هیات دولت روی فیلتر نشدن تلگرام تاکید کرده بود اما با این تبصره که فضای مجازی از انحصار تلگرام خارج شود و پیام‌رسان‌های داخلی وارد رقابت شوند.

جهرمی در چهار توییت مخالفتش را با این اقدام نشان داد اما اعلام کرد که اگر قوانین رعایت نشوند چنین اقداماتی ناگزیر است:

‏۱) دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذیر است؛ هر چند استفاده از یک نرم‌افزار متوقف شود. نرم افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجددا فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه‌ دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

‏۲) فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان که در فضای واقعی نیز چنین می‌کند که امری است گریزناپذیر و علی حده.

‏۳) توسعه فناوری نیز پیوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مکث در این مسیر پرجنب و جوشِ لایتناهی، آن هم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحریمی از دنیای نوین عقب‌ماندگی را به‌دنبال خواهد داشت.

‏۴) سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آنها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

‏۵) در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم‌افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که  مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس العمل حاکمیت‌ها امری غیرطبیعی و غیرمعقول نمی‌نماید.

از طرف دیگر رمضانعلی سبحانی‌فر عضو ناظر مجلس در شورای عالی فضای مجازی در گفت‌و‌گو خبرگزاری تسنیم گفت: «با توجه به اینکه سرورهای تلگرام در داخل کشور غیر فعال شده، شاهد استقبال روزافزون مخاطبان ایرانی از پیام‌رسان‌های داخلی هستیم. همزمان با غیر فعال شدن سرورهای تلگرام در داخل ایران، مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی به بیش از ۵ برابر افزایش یافته که با حمایت دولت و دستگاه‌های اجرایی، پیش‌بینی می‌شود این میزان طی هفته‌های آینده افزایش قابل توجهی داشته باشد.»

شایعاتی بود که در نسخه تلگرام ایکس از بلاک چین استفاده شده و با نصب آن همچنان می‌شود از تلگرام استفاده کرد اما درنهایت معلوم شد که تلگرام ایکس هم بدون فیلترشکن وصل نمی‌شود. علیرغم دستور قضایی که ذکر کرده بود حتی با فیلترشکن هم نباید به تلگرام دسترسی پیدا کرد در حال حاضر هنوز فیلترشکن‌ها راه ورود به تلگرام هستند اما معلوم نیست تعداد مخاطبان کانال‌ها بخصوص کانال‌های مربوط به کسب و کار حفظ خواهد شد یا ریزش پیدا می‌کند.