لیست اخبار و رویدادها

Previous Next

مدیرعامل سایپا: گرانی اخیر قانونی است و تولید پراید متوقف نمی‌شود!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

محسن جهرودی در جمع خبرنگاران در خصوص توقف تولید برخی محصولات سایپا که استانداردهای اجباری را پاس نمی کنند گفت: ما در نظر داریم به زودی با فراهم کردن شرایط لازم، خودروی پراید را از رده خارج کنیم اما این به معنای توقف تولید خودروی پراید نیست.

جهرودی گفت پراید یکی از سودآورترین محصولات گروه سایپا در بازارهای صادراتی است و ما بیش از سه میلیون تومان بر روی هر دستگاه پراید در بازارهای صادراتی سودآوری داریم. بنابراین هرگز این محصولات پرسود را از رده خارج نخواهیم کرد اما عرضه آن در داخل متوقف خواهد شد. سال ۹۵ مشاور عالی وزیر صنعت از توقف تولید پژو ۴۰۵ و پراید تا پایان سال خبر داد. هم‌چنین پارسال سایپا گفت پراید مطلوب کم‎درآمدهاست ولی قطعاً از رده خارج می‌شود.

مدیرعامل سایپا در خصوص قیمت پراید در بازارهای صادراتی گفت: به‌رغم آنچه در افکار عمومی در خصوص عرضه پراید با قیمت هایی بسیار نازلتر از قیمت داخلی گفته می شود، ما هر دستگاه پراید را به قیمت چهار هزار و ۲۵۰ دلار در بازارهای صادراتی به فروش می رسانیم که معادل ۱۸ میلیون تومان می شود.

این قیمت در حالی است که هزینه های سرباری همچون ۹ درصد ارزش افزوده، حق بیمه، ۳ درصد عوارض شهرداری و آموزش و پرورش، حق نمایندگی ها و …مترتب نمی شود ، بنابراین این محصول دستکم سه میلیون تومان برای ما سود دارد. جهرودی در خصوص تعیین زمان قطعی برای توقف عرضه پراید در بازارهای داخلی هم گفت: امیدواریم با تولید یک خودروی جایگزین تا سه ماه اول سال آینده، عرضه پراید به بازارهای داخل متوقف شود.

مدیرعامل گروه سایپا در واکنش به برخی اخبار در خصوص اینکه افزایش قیمت محصولات گروه خودروسازی سایپا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای رقابت تأیید نشده است گفت: این افزایش قیمت با تأیید مراجع ذی صلاح انجام شده و قطعی است. از قبل عید، در کلان ترین مراجع تصمیم گیری صنعت خودروسازی کشور در خصوص افزایش قیمت خودروها بحث و تبادل نظر شد و در نهایت تصمیم بر این قرار گرفت تا افزایش قیمت ها به بعد از عید موکول شود.

ما مصرف کننده فولاد، پلیمر و دیگر مواد اولیه هستیم و وقتی مواد اولیه مثل پلیمر ۵۵ درصد افزایش قیمت می یابد یا فولاد با ۳۵ درصد افزایش قیمت مواجه می شود و همچنین حقوق و دستمزد نیز ۲۰ درصد افزایش می یابد، قطعاً ما نیز متأثر از این افزایش قیمت ها خواهیم بود و ناچاریم به دلیل بالا رفتن قیمت تمام شده قیمت فروش محصولاتمان را افزایش دهیم.

مدیرعامل گروه صنعتی سایپا با بیان اینکه ما نسبت به سهامداران خود متعهد هستیم افزود: ما نمی توانیم به سهامداران خود زیان متحمل کنیم بنابراین دولت را متقاعد کردیم تا با افزایش قیمت ها، از زیان وارد شده به سهامداران خود جلوگیری کنیم. جهرودی در خصوص فروش محصولات سایپا با قیمت های جدید هم گفت: فروش فوق العاده گروه سایپا از نیمه شعبان با قیمت های جدید آغاز خواهد شد.

به نظر شما تا زمانی که خودرویی با قیمت و ویژگی‌های مناسب برای جایگزینی پراید پیدا نشود، بهتر است پراید روی خط تولید بماند یا فروش آن متوقف شود؟ آیا سایپا برای جبران افزایش قیمت مواد اولیه و دستمزد کارگران راهی جز گران کردن چند میلیون تومانی خودروهای تولید داخل ندارد؟ نظرتان را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها: ,