لیست اخبار و رویدادها

گزارش‌ها استفاده از دوربین سه تایی در آیفون را تایید کردند

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در ماه گذشته گزارشی منتشر شد که که نشان می‌داد اپل در حال برنامه‌ریزی برای تعبیه‌ی دوربینی با سه لنز در آیفون پرچمدار بعدی خود است. پس از آن گزارش دیگری در سایت خبری Taipei Times منتشر شد که ادعا کرده بود آیفون با دوربین سه تایی در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۹ میلادی به بازار عرضه خواهد شد. نباید فراموش کرد که هواوی P20 اولین موبایل هوشمندی بود که با دوربین سه‌تایی به بازار آمد. از قرار معلوم حالا اپل تصمیم گرفته تا پا جای پای هواوی گذاشته و راه این شرکت چینی را در استفاده از ۳ لنز برای دوربین‌های موبایلی ادامه دهد. هنوز دقیقا معلوم نیست دوربین سه تایی آیفون قرار است چه وظیفه‌ای را بر عهده داشته باشد و اصلا اپل می‌خواهد از چه نوع لنزی برای آن استفاده کند. اگر به یاد داشته باشیم، هواوی با ترکیب یک دوربین با حسگر سیاه‌وسفید، یک لنز رایج و یک لنز زوم، دوربینی قدرتمند ساخت که توانایی ثبت عکس‌هایی با کیفیت ۴۰ مگاپیکسل را داشت.

اگر اهل عکاسی دیجیتال باشید به خوبی می‌دانید مگاپیکسل بالا الزاما دلیل خوبی برای کیفیت بالای عکس نیست، اما نمی‌توان ثبت خوب جزئیات را در هنگام گرفتن عکس و بعد از آن در  زمان ویرایش آن نادیده گرفت. در حال حاضر دوربین دوتایی و ۱۲ مگاپیکسلی آیفون گذشته از کیفیت بالا و ثبت جزئیات، توانایی بزرگنمایی اپتیکال دوبرابری را به کاربر می‌دهد که می‌توان آن را انقلابی در عکاسی موبایلی دانست. تا مدت‌ها بزرگنمایی دوربین‌هایی موبایلی تنها به زوم دیجیتال محدود می‌شد که افت کیفیت عکس را به دنبال داشت. اما به غیر از بزرگنمایی اپتیکال، ویژگی ثبت عکس‌های بوکه که می‌تواند جلوه‌ا‌ی فوق‌العاده‌ به عکس (به ویژه در زمان ثبت عکس‌هایی مانند تصاویر پرتره) بدهد هم به دوربین آیفون اضافه شده است.

هنوز مشخص نیست که دوربین سوم آیفون قرار است چه وظیفه‌ای را بر عهده داشته باشد. سنسور سیاه‌وسفید، ثبت تصاویر عریض‌تر یا زوم اپتیکال بیشترین گمانه‌هایی هستند که برای دوربین سوم آیفون مطرح شده‌اند. اما احتمالی که بیش از بقیه برای دوربین سوم آیفون مطرح شده، کمک به زوم اپتیکال و افزایش آن تا ۳برابر است که این میزان بزرگنمایی برای اولین بار در تاریخ دوربین‌های موبایلی اتفاق می‌افتد. البته تمام این کارایی‌های هنوز در حد احتمال مطرح شده‌اند و اپل خبری رسمی در این مورد نداده است. تنها می‌توان به این نکته اطمینان داشت که اپل مانند همیشه علاقمندانش را غافلگیر خواهد کرد.