لیست اخبار و رویدادها

باگ نرم‌افزاری در اتومبیل خودران اوبر علت مرگ عابر پیاده اعلام شد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده، اتومبیل خودران اوبر به عنوان مقصر تصادف ماه مارس ۲۰۱۸ شناخته می‌شود. علت تصادف یک باگ نرم‌افزاری در سیستم هوشمند ماشین خودران اوبر بود که با وجود تشخیص عابر، هیچ واکنشی نشان نداد.

ماجرا از این قرار است که هوش مصنوعی اتومبیل اوبر مشکلی در تشخیص عابر پیاده نداشت، بلکه تشخیص نادرست این سیستم باعث شد تا اتومبیل ولوو واکنشی دربرابر عبور عابر پیاده نشان ندهد. دلیل واکنش ضعیف ماشین اوبر باگ نرم‌افزاری هوش مصنوعی بود؛ درحالی که در تصادف ماشین خودران گوگل با یک خودروی دیگر، پلیس عامل انسانی را دلیل برخورد اعلام کرد.

در یک سری از شرایط، کامپیوتر ماشین  انسان‌ و موانع را می‌بینند اما نشان دادن واکنش تند و تیز را غیرضروری می‌داند. هنگامی که الینا هرزبرگ (Elaine Herzberg) از خیابان عبور می‌کرد، اتومبیل خودران اوبر متوجه حضور او شد؛ درست همان واکنشی نشان داد که درصورت تشخیص یک دوچرخه‌سوار انجام می‌داد. زمانی که یک دوچرخه‌سوار در حال عبور از خیابان است، ماشین او را می‌بیند و نشان دادن واکنش تند را ضروری نمی‌بیند. همین سهل‌انگاری و باگ نرم‌افزاری باعث شد تا هرزبرگ ۴۹ ساله قربانی این داستان غم‌انگیز شود.

یکی از نکات مهم این برخورد، نبودن یک اوپراتور پشت فرمان ماشین بود تا در شرایط خطرناک بتواند کنترل ماشین را در دست بگیرد. اوبر برای تست، اتومبیل خود را بدون هیچ راننده راهی خیابان‌ها کرد. اگر این شرکت ریسک نمی‌کرد و صرفا جهت محض اطمینان یک نفر را به عنوان اوپراتور قرار می‌داد، احتمالا شاهد شنیدن خبر مرگ یک عابر توسط اتومبیل خودران نبودیم.

با مشخص شدن علت تصادف، احتمالا ذهنیت خیلی از افراد درمورد ایمنی اتومبیل‌های خودران دوباره به چالش کشیده می‌شود که صدالبته درست و منطقی است. ماشین‌های خودران در مرحله تکامل به سر می‌برند و راهی طولانی برای رسیدن به مرحله پیشرفته درپیش دارند. پس از تصادف امسال، درحال حاضر تمام برنامه‌های تست اتومبیل خودران اوبر به حالت تعلیق درآمده است. این شرکت با ستاد ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده (NTSB) همکاری می‌کند که در تهیه گزارش‌های مقدماتی تحقیقات اخیر نقش مهمی داشته است.

شما درمورد ایمنی اتومبیل‌های خودران چه فکر می‌کنید؟ آیا این تصادف را بهانه‌ای برای به چالش کشیدن ضعف فناوری ماشین‌های هوشمند فعلی می‌دانید؟ یا همان طور که انسان‌ها در هرکاری ممکن است خطا کنند، ماشین‌های خودران هم از این قائده مستثنی نیستند؟