لیست اخبار و رویدادها

تصادف یک خودروی تسلا منجر به مجروح شدن راننده‌ی آن شد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

یک دستگاه تسلا سدان مدل S مجهز به سیستم خودران، جمعه‌ی گذشته در شهر ساوت جردن ایالت یوتا در ایالات متحده با یک ماشین آتش‌نشانی که پشت چراغ قرمز ایستاه بود تصادف کرد. این تصادف شدید که با سرعت نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رخ داده، دوباره نظرات مختلفی را در مورد استفاده از سیستم خودران در اتومبیل‌ها به دنبال داشته است. البته به گفته‌ی پلیس هنوز مشخص نشده که این خودرو در زمان تصادف در حال استفاده از سیستم خودران بوده یا نه.

علت واقعی تصادف این تسلا با اتومبیل آتش نشانی هنوز در دست بررسی و تحقیق است. پلیس محلی گفته این تسلا بدون ترمز گرفتن و کم شدن سرعت تصادف کرده است. این تصادف که منجر به مجروح شدن راننده‌ی آن شده است باعث شده تا آژانس امنیت حمل و نقل فدرال ایالات متحده، تحقیقات بیشتری را در مورد امنیت و کارایی سیستم خودران اتومبیل‌های تسلا آغاز کند.

    "با تصادف یکی دیگر از محصولات کمپانی تسلا، بار دیگر سیستم خودران طراحی شده توسط این شرکت در کانون توجهات پلیس و کارشناسان صنعت خودرو قرار گرفته است."

به گفته‌ی پلیس محلی ایربگ‌های این تسلا در زمان تصادف کاملا به موقع عمل کرده‌اند. با این حال پس از انتقال راننده‌ به بیمارستان مشخص شده که پای راست او شکسته و به مراقبت نیاز دارد. راننده‌ی ماشین آتش نشانی هم پس از معاینه‌های ابتدایی مرخص شده است. فرمانده‌ی پلیس محلی در گفتگو با رسانه‌ها گفت هیچ نشانه‌ای مبنی از استفاده‌ی راننده‌ی این تسلا از الکل یا مواد مخدر وجود ندارد. او گفت نتایج تحقیقات بیشتر در مورد راننده و البته سیستم ناوبری خودرو به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. به گفته‌ی آقای وینکلر در ساعت تصادف باران باریده بوده و سطح محل وقوع حادثه لغزنده بوده است. اما تحقیقات به خاطر چرایی ترمز نکردن خودرو قبل از تصادف ادامه دارد.

با اینکه سیستم خودران تسلا به دوربین، رادار و کامپیوتر بسیار پیشرفته‌ای مجهز است که به توقف اتومبیل در هنگام نزدیک شدن به موانع کمک می‌کند، اما کمپانی تسلی همواره تاکید کرده که رانندگان این خودرو حتی در هنگام استفاده از این سیستم باید برای اجتناب از تصادف‌های احتمالی کاملا هوشیار بوده و هیچ‌گاه فرمان اتومبیل را رها نکنند.

پلیس محلی گفته برای پیدا کردن دلیل تصادف با آژانس امنیت حمل و نقل فدرال ایالات متحده مرتبا در ارتباط است. سخنگوی این آژانس در بیانه‌ای گفته هنوز مشخص نیست آژانس صلاحیت درگیر شدن با پرونده‌ی این تصادف را دارد یا نه. شرکت تسلا هنوز در مورد این تصادف و دلایل آن اظهار نظر نکرده است. آژانس امنیت حمل و نقل فدرال ایالات متحده و سازمان امنیت ترافیک بزرگراه‌های امریکا در حال تحقیق در مورد حداقل دو تصادف دیگر که محصولات شرکت تسلا در آن‌ها درگیر بوده‌اند هم هستند. در فروردین ماه گذشته، تصادف یک دستگاه تسلا مدل X SUV در یکی از بزرگ‌راه‌های کالیفرنیا منجر به کشته شدن راننده‌ی آن شد.

با وجود این‌که سیستم خودران اتومبیل‌های تسلا انقلابی در سیستم‌های ناوبری خودرو محسوب می‌شود، اما هنوز انتقادهای زیادی از سوی علاقمندان و کارشناسان خودرو نسبت به آن وجود دارد.

منبع: businessinsider