لیست اخبار و رویدادها

احضار وزیر صنعت و مدیران سایپا و ایران خودرو به مجلس

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

به گزارش تسنیم، پس از افزایش قیمت برخی از محصولات ایران خودرو و سایپا، مدیران این دو شرکت به همراه وزیر صنعت به کمیسیون صنعت مجلس احضار شدند. پس از آن که خودروسازهای داخلی قیمت محصولات خود را بدون ضابطه افزایش دادند، کمیسیون صنایع مجلس تصمیم گرفت تا درصدد شفاف‌سازی این موضوع بربیاید. به همین منظور، سه شنبه این هفته قرار است کمیسیون صنایع مجلس، دو مدیرعامل ایران‌خودرو و سایپا به همراه وزیر صنعت به مجلس احضار می‌شوند تا دلایل افزایش قیمت خودرو را بررسی کنند.

 ۱۱ اردیبهشت خبری برایتان نوشتیم، مبنی بر این که مدیرعامل سایپا گرانی اخیر محصولات این شرکت را قانونی دانست. جهرودی گفت قیمت مواد اولیه، حقوق و دستمزد کارگران افزایش پیدا کرده. ما هم ناچاریم قیمت محصولات خود را بالا ببریم. در خبر امروز، فهرست جدید محصولات ایران‌خودرو را برایتان منتشر کردیم. در این فهرست شاهد افزایش قیمت ۲ الی ۱۰ میلیون تومانی هستیم.

شرکت‌های خودروسازی داخلی با بیان این که هزینه تولید و دستمزد کارگران افزایش پیدا کرده، می‌گویند راهی جز گران کردن محصولات خود ندارند. همین رویکرد باعث شد تا در بازار آزاد شاهد افزایش قیمت ۹ میلیون تومانی بعضی از ماشین‌ها نسبت به قیمت خودروهای صفر کارخانه باشیم. به دنبال افزایش قیمت خودرو بدون ضابطه، پای کمیسیون صنایع مجلس به این ماجرا باز شده تا جریان گرانی‌های اخیر را مورد بررسی قرار دهد. به همین منظور سه شنبه این هفته، کمیسیون صنایع مجلس با حضور وزیر صنعت و مدیران دو شرکت خودروساز جلسه تشکیل می‌دهند تا به بررسی اتفاقات اخیر و تفکیک موضوعات نوسان نرخ ارز و نرخ تورم بپردازند.

در ابتدا خودروهای وارداتی پشت درهای گمرک خاک می‌گرفتند. همین موضوع باعث شد تا در بازار آزاد شاهد قیمت ماشین‌های خارجی باشیم. پس از باز شدن سایت ثبتارش (ثبت و سفارش خودرو) برای واردکنندگان خودرو، متوجه افزایش تعرفه خودروهای وارداتی و هیبریدی توسط دولت شدیم؛ بنابراین بازهم ماشین گران شد. نوسان نرخ ارز دلیلی شد تا نمایندگی‌ها قیمت محصولات خود را بطور پیوسته افزایش دهند. انتظار می‌رفت درجهت رونق پیدا کردن کالای ایرانی، کیفیت خودروهای داخلی هم بیشتر شود. هم‌چنین قیمت خودروهای داخلی اگر کاهش پیدا نکند، لااقل ثابت بماند.

این درحالیست که خودروسازهای داخلی تصمیم گرفتند تا از فرصت پیش آمده استفاده کنند و قیمت محصولات خود را افزایش دهند. به نظر شما چقدر می‌توان امیدوار بود با ورود وزیر صنعت و مدیران شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو، قیمت خودروهای داخلی کاهش پیدا کند؟

برچسب‌ها: