لیست اخبار و رویدادها

مکانیزم جدید کیبورد مک‌بوک برای اپل دردسرساز شد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در جریان تازه‌ترین خبرها، دو نفر از صاحبان مک‌بوک از اپل شکایت کردند. دادخواست این دو نفر مبتنی بر این موضوع است که اپل با آگاهی از مشکل مکانیزم پروانه‌ای کیببورد تعدادی از لپ‌تا‌پ‌های خود، آن‌ها را به مشتریان فروخته و از ارائه خدمات وارانتی یک ساله به این مشتریان خودداری کرده است.

در سال ۲۰۱۵ اپل اعلام کرد کیبورد مک‌بوک‌های خود را به مکانیزم پروانه‌ای (Butterfly) مجهز می‌کند. اپل ادعا کرد این مکانیزم جدید نسبت به طراحی‌های قبلی، وزن کم‌تری دارد و قابل اعتمادتر شده. این در حالی است که مکانیزم بعضی از مک بوک ها با مشکل مواجه شده و اپل اقدامی برای تعمیر آن‌ها نکرده است. سایت AppleInsider مطلبی از مشکل مکانیزم پروانه‌ای لپ‌تاپ مک‌بوک پرو ۲۰۱۶ منتشر کرد. بعد آن یک کمپین آنلاین با ۱۸ هزار کاربر تشکیل شد تا اپل مک‌بوک‌های معیوب خود را فراخوان کند. کم‌تر از یک ماه بعد از این جریان‌ها، دو شاکی از اپل شکایت کردند.

دو نفر از مشتریان اپل با نام‌های ZIxuan Rao و Kyle Barbaro در یکی از دادگاه‌های کالیفرنیا از اپل شکایت کردند. بر اساس این دادخواست، مکانیزم پروانه‌ای هزاران مک‌بوک و مک‌بوک پرو تولید شده در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مشکل دارند. اپل با وجود آگاهی از این مشکل، لپ‌تاپ‌های خود را به مشتریان فروخته و آن‌ها را درجریان چنین مشکلی نگذاشته است. زمانی که مشکل مکانیزم پروانه‌ای باعث شد تا لپ‌تاپ‌های اپل تقریبا بلا استفاده شوند، اپل از ارائه وارانتی برای محصولات معیوبش امتناع کرد.

در این دادخواست به این موضوع اشاره شد که تمام لپ‌تاپ‌های اپل یک سال وارانتی دارند. این درحالیست که اپل به عهد خود برای سرویس خدمات وارانتی وفادار نماند. اپل بجای پذیرش مشکل و انجام خدمات رایگان، به صاحبان این لپ‌تاپ‌های معیوب راه‌حلی کارساز و دائمی ارائه نداد و درعوض گفت که خودشان راهی برای درست کردن پیدا کنند. بنابراین  مشتریان از سرویس خدمات وارانتی اپل محروم شدند و برای درست کردن مک‌بوک‌هایشان باید چیزی درحدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار هزینه می‌کردند.

اگرچه ممکن است این دو شاکی به نتیجه نرسند، اما دادخواست کاربران از مکانیزم پروانه‌ای مک‌بوک‌ها در حال فراگیر شدن است. شاکیان نه تنها به دنبال پرداخت غرامت هستند، بلکه می‌خواهند اپل مسئولیت نقص طراحی خود را گردن بگیرد. این دو نفر هم‌چنین مي‌خواهند که اپل باید تمام هزینه‌ی عوض کردن لپ‌تاپ‌های معیوب را به عهده بگیرد. شاید دادخواست ثبت شده این دو نفر به نتیجه منجر نشود اما کمپین شاکیان مک‌بوک‌های معیوب درحال رشد است، تمام این ماجراها درحالی اتفاق می‌افتد که اپل سکوت اختیار کرده و چیزی در این باره نمی‌گوید.

منبع: Inverse

برچسب‌ها: ,