لیست اخبار و رویدادها

استفاده از موبایل هنگام رانندگی ۳ برابر در ایران رشد کرده است

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از افزایش ۳ برابری ثبت تخلف استفاده از موبایل حین رانندگی خبر داد. در صورتی که سرعت خودروی متخلف بالای ۶۰ کیلومتر بر ساعت باشد، علاوه بر پرداخت ۱۰۰ هزار تومان جریمه نقدی، نمره منفی نیز ثبت می‌شود. پلیس برای خودروهای شخصی ۳ نمره منفی و خودروهای عمومی ۵ نمره منفی لحاظ می‌کند.

سرهنگ مسعود جبار زاده، معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در گفت‌و‌گو با ایسنا گفت:‌‌ «در هفته گذشته برابر آمارها اعمال قانون خودروها به دلیل استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی سه برابر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. همین راستا نیز قانون، صحبت با تلفن همراه را تخلف تشخیص داده و مبلغ ۱۰۰ هزار تومان جریمه برای آن پیش بینی شده و ضمن اینکه صحبت با تلفن همراه ، ارسال پیامک و … در حین رانندگی در سرعت های بالای ۶۰ کیلومتر در ساعت علاوه بر جریمه ۱۰۰ هزار تومانی سه نمره منفی برای خودروهای شخصی و ۵ نمره منفی برای خودروهای عمومی دارد.»

شاید برایتان پیش آمده، پشت فرمان به صفحه نمایش گوشی خود نگاه می‌کردید و به‌یک باره متوجه فاصله کم بین ماشین خود با اتومبیل جلویی شده‌ باشید. سربزنگاه ترمز شدید گرفته‌اید و توانستید از یک اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید. باید دقت داشت همیشه شانس با راننده یار نیست و ممکن است با یک بی‌توجهی ساده وضعیت خطرناک و جبران‌ناپذیری پیش آید. شاید برایتان جالب باشد در سایت رسمی GOV.UK دولت انگلیس نوشته شده، جریمه استفاده از گوشی پشت فرمان ثبت ۶ نمره منفی و پرداخت ۲۰۰ یورو (چیزی در حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان با احتساب یورو ۷۰۰۰ هزار تومانی) است.

اگر از دریافت گواهی نامه کم‌تر از دو سال گذشته باشد، تصدیق راننده باطل می‌شود. بنابراین شهروند این کشور مجبور است برای گرفتن گواهی‌نامه مجددا کلاس‌های تئوری و عملی را بگذراند. هم‌چنین امکان دارد راننده متخلف به دادگاه احضار شود. در این صورت رای دادگاه می‌تواند به پرداخت ۱۰۰۰ یورو جریمه نقدی برای خودرو سواری و ۲۵۰۰ یورو برای ماشین سنگین صادر شود. نظر شما درمورد اعمال قانون در ایران و سایر کشورها چیست؟

منبع: ایسنا

برچسب‌ها: