لیست اخبار و رویدادها

تعرفه واردات خودروهای هیبریدی ممکن است کاهش پیدا کند

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

عضو کمیسیون صنایع مجلس به تصویب طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس ابراز امیدواری کرد و گفت: این طرح هفته آینده در دستور کار مجلس قرار دارد. بر این اساس احتمال می‌رود تعرفه واردات خودروهای هیبریدی کاهش پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید گرمایی، عضو کمیسیون صنایع مجلس از احتمال کاهش تعرفه خودروهای هیبریدی خبر داد و گفت: «با توجه اینکه  خودرو های هیبرید دوستدار محیط زیست هستند باید وارد کنندگان را برای واردات این نوع خودرو ها تشویق کنیم. باید این خودروها را با اطلاع کافی، بدون ایجاد رانت و تحمیل شوک به بازار وارد کنیم. حتی باید تعرفه‌های واردات را کاهش دهیم یا خودروها را بدون تعرفه وارد کنیم، زیرا با لحاظ کردن ضرر و زیانی که خودروهای با مصرف سوخت بالا به سلامت مردم و محیط‌زیست وارد می‌کنند و همچنین یارانه‌ای که دولت به بنزین اختصاص می‌دهد، می‌بینیم که جایگزینی این خودروها منفعت بیشتری دارد.»

عضو کمیسیون صنایع مجلس هم‌چنین به این موضوع اشاره کرد که حمایت از صنایع خودروی داخلی نباید از جیب مردم صورت بگیرد. او در این باره گفت: «ایران ازجمله کشورهایی است که خودرو در آن بالاترین تعرفه را دارد، فکر می‌کنم اگر تعرفه‌هایی مشابه را برای صنایع دیگر داشته باشیم شکوفا می‌شوند ولی در صنعت خودرو با قبول وجود مشکلات، از رقیبان قبلی خود عقب هستیم. اگر بر افزایش تعرفه واردات خودرو از سوی مسئولان و نمایندگان مجلس پافشاری شود نه تنها حقوق مصرف کننده تضییع می شود بلکه دیگر انگیزه ای برای خودرو سازان داخلی در جهت افزایش کیفیت محصولات خود نخواهد ماند و همچنان شاهد تولید خودرو های بی کیفیت با قیمت بالا در کشور خواهیم بود.»

درحال حاضر یک فوریت از طرح ساماندهی بازار خودرو تصویب و برای بررسی به کمیسیون صنایع و معادن ارسال شده است. بر همین اساس احتمال دارد هفته آینده، این طرح در صحن علنی مجلس را بیاورد و تصویب شود. اگر خاطرتان باشد، هفته گذشته خبر احضار وزیر صنعت و مدیران شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو به مجلس را  برای ارائه دلایل خود از افزایش قیمت خودروهای داخلی منتشر کردیم. حالا باید منتظر بمانیم تا ببینیم طرح ساماندهی بازار خودرو به کجا می‌رسد. به نظر شما چقدر امکان دارد شاهد تعرفه واردات خودروهای هیبریدی باشیم؟

منبع: مهر