لیست اخبار و رویدادها

پروژه استار اپل لو رفت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

شرکت امریکایی اپل می‌خواهد با ارائه‌ی کامپیوتری ارزان‌ قیمت، پروژه‌ی جدید خود را کلید بزند. شایعات می‌گویند پروژه استار اپل کامپیوتری کوچک با تراشه‌ی ARM، صفحه‌ی لمسی و قابلیت پشتیبانی از شبکه‌ی LTE است.

در سال ۱۹۸۱ شرکت زیراکس کامپیوتری به نام زیراکس استار را به بازار عرضه کرد. این اولین وسیله‌ای بود که امروزه آن را به عنوان کامپیوتر می‌شناسیم. زیراکس استار با یک صفحه نمایش تک رنگ، رابط کاربری گرافیکی و ماوس انقلابی در صنعت دیجیتال به شمار می‌رفت. کاربر این دستگاه می‌توانست به اولین نسل ایمیل دسترسی داشته باشد.

پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از عرضه‌ی زیراکس استار، حالا اپل در حال کار بر روی پروژه‌ای مخفیانه است که نام استار برای آن انتخاب شده است. محصول این پروژه قرار است کامپیوتری کوچک با نام N84 باشد که می‌توان آن را اولین کامپیوتر اپل با تراشه‌ی ARM دانست. از طرفی احتمالا این محصول اپل اولین کامپیوتر مبتنی بر iOS هم خواهد بود. اما با وجود تمام این حدس‌ها، برخی از کارشناسان حوزه تکتولوژی اعتقاد دارند این پروژه محصولی کاملا متفاوت از گمانه‌زنی‌های موجود خواهد داشت.

لپ‌تاپ‌های اپل از سال ۲۰۰۶ میلادی از پردازشگر‌های شرکت اینتل استفاده می‌کنند. از طرفی دیوایس‌های همراه اپل که شامل گروه آیفون و آیپد می‌شود از شش سال پیش به تراشه‌های طراحی شده توسط خود اپل مجهز شده‌اند. اخیرا گزارش‌های منتشر شده که می‌گوید اپل قصد دارد از سال ۲۰۲۰، همکاری با اینتل را به پایان رسانده و لپ‌تاپ‌هایش را هم با پردازشگرهای ساخت خودش به بازار بفرستد.

با بررسی اطلاعات درز کرده در مورد پروژه‌ی استار در چند ماه گذشته، می‌توان نتیجه گرفت که محصول پروژه استار اپل هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و نمونه اولیه آن توسط شرکت Pegatron، شریک اپل در چین تولید شده است. Pegatron همان شرکتی است که بقیه‌ی دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل iOS، مانند آیفون و آیپد را تولید می‌کند. گفته می‌شود تعداد کمی از این کامپیوتر پس از تولید در چین برای گذراندن مراحل آزمایشی توسط متخصصین اپل، به محل این شرکت واقع در ایالت کالیفرنیا ارسال شده است. بنا به گزارش‌ها تولید این نمونه‌های اولیه از ابتدای سال جاری میلادی آغاز شده است.

اطلاعات زیادی در مورد اینکه اپل می‌خواهد ما را با چه محصولی شگفت‌زده کند وجود ندارد. اما با همین اطلاعات موجود هم می‌توان تقریبا با اطمینان گفت که محصول پروژه استار اپل از یک صفحه نمایش لمسی، شکاف سیم کارت با پشتیبانی از شبکه‌ی LTE، قطب نما و GPS بهره می‌برد. گفته می‌شود این دستگاه نسبت به نفوذ آب مقاوم است و می‌تواند EFI را اجرا کند.
Extensible Firmware Interface یک سیستم راه‌اندازی در لپ‌تاپ‌های سری مک است و اجرای آن توسط این محصول جدید نشان می‌دهد که ما قرار است با اولین لپ‌تاپ اپل که به تراشه‌ی ARM مجهز شده روبرو شویم. مواجه‌ای که به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۰ رخ خواهد داد.

به احتمال زیاد این دستگاه که ترکیبی از لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل iOS اپل است، با نام تجاری جدیدی به بازار عرضه خواهد شد. پردازشگرهای ARM در حال حاضر از شبکه‌ی LTE و قابلیت GPS پشتیبانی می‌کنند و به توجه به این نکته می‌توان نتیجه گرفت که کامپیوترهای مجهز به این پردازشگر، ابزارهایی کاملا متفاوت نسبت به کامپیوترهای برخوردار از پردازشگر اینتل خواهند بود.

منبع: ۹to5mac

برچسب‌ها: