لیست اخبار و رویدادها

آلن بین فضانورد آپولو ۱۲ در سن ۸۶ سالگی درگذشت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

چهارمین فضانوردی که پا روی سطح ماه گذاشته بود، شنبه‌ی گذشته درگذشت. آلن بین یکی از ۱۲ نفری بود که در طول تاریخ فضانوردی بشر، توانست روی سطح ماه قدم بزند. او  یک خلبان آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحده بود و پس از یک سری آزمایش سخت در سال ۱۹۶۳ توسط سازمان فضایی ایالات متحده (ناسا) به عنوان یک فضانورد انتخاب شد. شش سال بعد او وظیفه‌ی هدایت بخش جداشونده‌ی فضاپیمای آپولو ۱۲ را بر عهده گرفت و به همراه فضانورد دیگر، چارلز کنراد روی سطح ماه فرود آمد. این فرود که دومین ماموریت فرود بر روی ماه پس از ماموریت آپولو ۱۱ محسوب می‌شد باعث شد تا نام آلن بین به عنوان چهارمین فضانوردی که روی سطح ماه قدم زده است ثبت شود. او همچنین به عنوان فضانوردی که مدتی را در اولین ایستگاه فضایی امریکا گذرانده است شناخته می‌شود.

آلن بین و چارلز کنراد توانستند در ماموریت خود، حدود ۳۴ کیلوگرم از خاک سطح ماه را برای انجام آزمایش در لابراتورهای فضاشناسی با خود به سطح زمین بیاورند که در آن زمان موفقیتی بی‌نظیر به شمار می‌آمد. هریسون اشمیت، خلبان بخش جداشونده‌ی فضاپیمای آپولو ۱۷ و تنها زمین‌شناسی که توانست بر روی ماه پا بگذارد در مصاحبه‌ای گفته است: «این مجموعه فوق‌العاده از نمونه خاک سطح ماه که به لطف و تلاش آلن بین به زمین آورده شده، یک هدیه‌ی علمی است که می‌تواند امروز و آینده‌ی زمین را حفظ کند». اشمیت می‌گوید هنگامی که بین روی سطح ماه بود، زمین‌شناس‌ها مشاهدات او را مسخره می‌کردند؛ اما امروزه ما به خوبی می‌دانیم که او چه دیده بوده و چقدر با مشاهداتش به پیشرفت علم کمک کرده است.

چهار سال پس از قدم زدن روی سطح ماه، آلن بین به عنوان فرمانده‌ی دومین گروه از فضانوردانی که به سمت اولین ایستگاه فضایی امریکا راهی بودند انتخاب شد. به گفته‌ی ناسا این فضانورد امریکایی در مجموع مدت ۶۹ روز و ۱۵ ساعت و ۴۵ دقیقه را در فضا سپری کرد. ۳۱ ساعت و ۳۱ دقیقه از این مدت به قدم زدن بر روی سطح ماه و باقی به حضور در ایستگاه فضایی اسکای‌لب گذشته است.

منبع: CNet

برچسب‌ها: