لیست اخبار و رویدادها

مصاحبه باورنکردنی سامان قدوس: به عقب برگردم ایران را انتخاب نمی‌کنم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سامان قدوس ، ستاره تازه وارد تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید از انتخابش بین سوئد و ایران پشیمان نیست اما اگر به عقب برمی‌گشت سوئد را به جای ایران انتخاب می‌کرد. سامان قدوس در خلال برپایی اردوی تیم ملی در ترکیه با کانال فوتبال تلویزیون سوئد گفت و گو کرده که در ادامه می‌خوانید:

-صحبت‌های شما با فدراسیون فوتبال سوئد برای انتخاب تیم ملی این کشور چگونه آغاز شد؟‌

آنها به من گفتند که از حضورم در تیم ملی سوئد خوشحال می‌شوند و در تماس خواهیم بود اما در واقع هیچ خبری نشد. این در زمانی بود که به ایران رفتم تا در ۲ بازی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برابر تیم‌های ملی کره‌جنوبی و سوریه مشارکت داشته باشم. سپس به خانه (سوئد) بازگشتم و از این زمان تماس‌ها آغاز شد.

-واکنش شما به این تماس‌ها چه بود؟

خوشحال شدم اما شوکه بودم و این برای من افتخاری بزرگ بود، البته در آن زمان موضعگیری‌هایی نیز علیه من بود، زیرا تیم ملی ایران را انتخاب کرده بودم و می‌خواستند که نظرم را تغییر دهم. توضیح‌ دادن این مسئله سخت است و زمانی که می‌توانید بازی کنید، می‌خواهند شما را محدود کنند. احساس کردم که می‌خواهند مرا در سوئد ببندند، زیرا ایران را انتخاب کرده بودم. واقعا توضیح دادن این مسئله سخت است.

– انتخاب یک کشور در زمانی که کشور دیگری شما را به سوی خود می‌کشاند، سخت به نظر می‌رسد. این‌طور نیست؟

بله. البته برای من این انتخاب سخت‌تر هم شده بود، زیرا در سوئد متولد و بزرگ شدم. اینجا تحصیل کردم و همه چیز را به دست آوردم. بنابرین روشن است که نسبت به ایران بیشتر دوست داشتم برای تیم ملی سوئد بازی کنم، البته در آن زمان دیگر انتخابم را کرده بود.

-چند روز گذشت و شما پیغامی ارسال کردید. در آن زمان ابتدا با چه کسی صحبت کردید؟

ابتدا با «لاسن ریختن» صحبت کردم که می‌خواهم ایران را برای بازی‌های ملی انتخاب کنم و از او به خاطر پیشنهاد تغییر تیمم قدردانی کردم. سپس دانیل کیندبرخ (رئیس اوسترشوندس) این پیام مرا دریافت کرد. او مرا می‌شناخت و می‌خواست بداند چه می‌خواهم بکنم و چگونه؟ پس از تمرین اوسترشوندس تصمیمم را به کیندبرخ گفتم. او به من گفت این تصمیم کمی عجولانه است و بهتر است چند روزی فکر کنم. در این مدت فرصت داشتم تا پیش از زنگ زدن به تیم ملی سوئد درباره انتخابم بیشتر فکر کنم.

– چه ارزیابی از کنار آمدن فدراسیون فوتبال و تیم ملی سوئد پس از این انتخابت با وجود تماس‌هایی که برقرار کردند، داشتید؟

واقعا نمی‌دانم. واقعا نمی‌دانم چطور این مسئله را اصلاح می‌کردم تا تکرار نشود، زیرا می‌خواهم افراد دیگر در شرایط مشابهی تیم ملی سوئد را انتخاب کند. نمی‌دانم چطور توضیح دهم. هنوز هم می‌خواهم سوئد موفق شود و می‌دانم بازیکنانی بسیار خوب با تجارب بین‌المللی دارد، البته می‌خواهم که آنها به تیم ملی سوئد برای رسیدن به موفقیت کمک کنند و تصمیمی همانند من نگیرند. نمی‌گویم که از تصمیمم پشیمانم و از انتخاب ایران بسیار خوشحال هستم. اگر می‌توانستم این شرایط را تغییر دهم و به عقب برمی‌گشتم این کار را نمی‌کردم.

-در این زمان فدراسیون فوتبال سوئد نیز به خاطر عدم توانمندی حفظ بازیکنانی مثل شما از سوی جامعه فوتبال مورد سرزنش قرار گرفت؟

فکر نمی‌کنم که بازیکنان باید مورد سرزنش قرار بگیرند، زیرا آنها فرصت انتخاب دارند. شاید با وجود شایستگی‌هایی که دارند، مورد توجه قرار نگرفتند. فکر می‌کنند به اندازه کافی این پاسخ را شنیدیم که به بازیکن می‌گویند شما را تحت نظر داریم، زیرا الان خیلی خوب نیستید اما برای تیم ملی کشورمان بازی خواهید  کرد.

-اگر به شما زودتر، مثلا در بهار زنگ می‌زدند برای تیم ملی سوئد بازی می‌کردید؟‌

این ریسک بسیار بزرگی بود.

-چقدر شانس برای‌ سامان قدوس محسوب می‌شد؟

یک شانس بسیار بزرگ.

– افسوس. در این صورت می‌توانستید برای تیم ملی سوئد در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بازی کنید؟

بله، اما آن زمان نمی‌دانستیم چه چیزهایی قرار است رخ دهد. می‌توانستم به گونه‌ای دیگر بیندیشم. گفتن آن سخت است اما به هر حال فکر می‌کنم شانس بسیار بیشتری برای سوئد وجود داشت.

– با چه واکنش‌هایی در این برهه پس از انتخاب ایران مواجه شدید؟

صفحه اینستاگرامم از سوی ایرانیان بمباران شد که مرا یک قهرمان می‌دانستند، زیرا این کشور را برابر سوئد انتخاب کرده بودم. از سوی دیگر سوئدی‌ها نیز به من گفتند که خیانتکار و بازیکنی اجاره‌ای هستم و باید سوئد را ترک کنم.

-در مواجهه با آنها چه کار کردید؟

برای من مشکلی نبود.