لیست اخبار و رویدادها

اپل مک‌بوک های جدید را به شارژرهای قدیمی متصل می‌کند

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

به نظر می‌رسد شرکت اپل قصد دارد در آینده‌ی نزدیک محصولات خود را تنها با درگاه ارتباطی USB Type-C به بازار عرضه کند. در این میان لپ‌تاپ‌های این شرکت که با نام مک‌بوک شناخته می‌شوند، جدی‌ترین گزینه برای این تصمیم به شمار می‌روند. در حالی که این اتفاقی طبیعی در مسیر پیشرفت محصولات ساخت شرکت اپل محسوب می‌شود، بسیاری از کاربران لپ‌تاپ‌های اپل از حذف یکی از بهترین اختراعات این شرکت ابراز نگرانی کرده‌اند. MagSafe نامی است که اپل برای اداپتورهای برق لپ‌تاپ‌های مک‌بوک انتخاب کرده و سالهاست که به خاطر امنیت و سادگی در نحوه‌ی استفاده مورد تایید کاربران این شرکت است.

در حال حاضر شرکت‌های متفرقه‌ی زیادی ساخت رابط بین کانکتور MagSafe و درگاه USB Type-C را آغاز کرده‌اند، اما از آغاز تولید لپ‌تاپ‌هایی که تنها به درگاه USB Type-C  مجهز بودند، بسیاری از کاربران مک‌بوک امید داشتند شرکت اپل هم به زودی ساخت گونه‌ی استاندارد این رابط را در برنامه‌ی کار خود قرار دهد. حالا خبری مبنی بر بررسی این موضوع توسط شرکت اپل منتشر شده است. انتظار می‌رود اپل به زودی رابط‌های استاندارد ساخت خود را به بازار ارائه کند یا حداقل حق ساخت آن را به صورت انحصاری ثبت و ساخت آن را به یک شرکت معتمد خود واگذار کند.

اخیرا خبری در مورد ثبت یک اختراع در اوایل سال ۲۰۱۶ توسط شرکت اپل منتشر شد که نشان می‌دهد این شرکت امریکایی به دنبال انحصاری کردن ساخت آداپتوری است که با کاربران اجازه می‌دهد شارژرهای مجهز به MagSafe را از طریق درگاه USB Type-C به مک‌بوک خود متصل کنند. رابطی شبیه آنچه که در تصویر مشاهده می‌شود آداپتور طراحی شده توسط اپل به مک‌بوک متصل شده و کانکتور MagSafe از بیرون به آن وصل می‌شود. در صورت تولید انبوه این آداپتور، مک‌بوک‌های جدید هم قادر به بهره‌گیری از ویژگی‌های ایمنی کابل‌های MagSafe  خواهند بود. البته ثبت این حق اختراع الزاما دلیلی برای تولید قطعی این رابط توسط شرکت اپل نخواهد بود، اما همین مرحله هم می‌تواند امید تولید رسمی آن را بالاتر ببرد.

البته برخی از کاربران به استفاده از این رابط ایراد گرفته و می‌گویند این سیستم یکی از درگاه‌های USB Type-C را هدر می‌دهد. یکی از مواردی که اپل از آن برای جلب کاربرانش استفاده می‌کند استفاده از درگاه‌های USB-C و Thunderbolt 3 است که می‌تواند یک درگاه را برای چند کار متنوع به خدمت بگیرند. به عنوان مثال، این درگاه‌ها می‌توانند به صورت همزمان مک‌بوک را به یک مانیتور خارجی و منبع تغذیه متصل کنند. در صورتی که گذشته‌ای نه چندان دور، کاربر برای تنظیماتی اینچنینی نیاز به چندین کابل و رابط مختلف داشت.

منبع: Ubergizmo

برچسب‌ها: