لیست اخبار و رویدادها

جام جهانی فعلا ۴۸ تیمی نمی‌شود

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

یکی از شعار‌های جانی اینفانتینو رئیس فیفا در انتخابات ریاست این سازمان افزایش تعداد تیم‌های جام جهانی بود و او پس از پیروزی در این انتخابات اعلام کرد که جام جهانی ۲۰۲۶ را با ۴۸ تیم برگزار خواهد کرد. مدتی بعد رییس فیفا گفت که در نظر دارد پروژه‌اش را چهار سال جلو بیندازد و در صورت امکان آن را برای سال ۲۰۲۲ قطر اجرایی کند، اما ظاهراً او و همکارانش فعلاً پروژه ۴۸ تیمی کردن جام جهانی ۲۰۲۲ را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

این خبری بود که جانی اینفانتینو، رئیس فیفا در اجلاس اخیر این سازمان در مسکو پیش از آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ اعلام کرد. او گفت: برای رسیدگی به این موضوع در کنگره فیفا خیلی زود است.

روزنامه AS اسپانیا گزارش داد ۱۰ کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی از پروژه افزایش تیم‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر حمایت نکرده‌اند و به همین دلیل قرار است که فیفا روز چهارشنبه هفته جاری تجدیدنظری درباره برنامه‌هایش برای جام بیست‌و‌دوم داشته باشد. اینفانتینو تأکید کرده است که مدیریت فیفا در خصوص این موضوع با قطری‌ها به‌عنوان میزبان رقابت‌ها رایزنی خواهد کرد.

در حال حاضر پروژه‌های قطر برای میزبانی از جام جهانی ۲۰۲۲ بر مبنای پذیرایی از ۳۲ تیم اجرا شده است و افزایش تعداد تیم‌ها به ۴۸ تیم که شمار بازی‌ها را به ۸۰ بازی افزایش خواهد داد، سازمان‌دهی رقابت‌ها را برای این کشور سخت و حتی غیرممکن خواهد کرد. میزبانی مشترک از جام جهانی هم برای قطری‌ها سخت خواهد بود، چرا که این کشور از سوی همسایگان عربی‌اش در بایکوت سیاسی به سر می‌برد.

میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ که اینفانتینو آن را به‌عنوان زمان اصلی اجرای پروژه ۴۸ تیمی کردن جام جهانی در نظر گرفته بود، هنوز مشخص نشده اما در حال حاضر مراکش و سه کشور آمریکا، مکزیک و کانادا (برای میزبانی مشترک) به فیفا پیشنهاد میزبانی داده‌اند. میزبان جام بیست‌و‌سوم چهارشنبه هفته جاری در کنگره فیفا مشخص خواهد شد.