لیست اخبار و رویدادها

این حسگر اثر انگشت زنده بودن شما را تشخیص می‌دهد

این حسگر اثر انگشت زنده بودن شما را تشخیص می‌دهد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

با توجه به حرکت شرکت‌ها به سمت کاهش حاشیه‌ی نمایشگرها، در همین راستا فناوری‌های و نوآوری‌های جدیدی ظهور کرده است. یکی از جذاب‌ترین آن‌ها، فناوری حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر است. دانشمندان شاغل در انستیتو علوم و تکنولوژی اولسان در کره جنوبی، دو روز پیش مقاله‌ای منتشر کردند که در آن در مورد حسگر اثر انگشت حساس به گرمای پوست توضیحاتی ارائه شده است.

آن‌ها برای توسعه‌ی این فناوری، با استفاده از نانوفیبرها و نانوسیم‌ها موفق به ساخت الکترودهای تقریبا نامرئی شده‌اند که می‌تواند جریان الکتریسیته موجود در انگشت انسان را اندازه‌گیری کند. به همین خاطر، این حسگر اثر انگشت می‌تواند تفاوت انگشت واقعی انسان با انگشت مصنوعی را تشخیص دهد. آستانه‌ی تشخیص دمای این سیستم بین ۳۰ تا ۴۵ درجه‌ی سانتیگراد است.

    "به گفته‌ی این دانشمندان، امنیت این سیستم در حد استانداردهای FBI است."

هرچند در حال حاضر هم برخی از گوشی‌ها از حسگر اثر انگشت بکپارچه با نمایشگر بهره می‌برند، اما این سیستم‌ها شامل سنسورهای اپتیکال است که از طریق نور انداختن و تصویربرداری از اثرانگشت کار خود را انجام می‌دهند و به همین خاطر نسبت به سنسورهای خازنی امنیت کمتری دارند. اما این سیستم جدید که محققان توسعه داده‌اند، به غیر از سنسورهای اپتیکال، برای تشخیص اثر انگشت از فناوری‌های دیگر هم بهره می‌برد و به گفته‌ی آن‌ها امنیت این سیستم در حد استانداردهای FBI است.

با توجه به اینکه چنین سیستمی هنوز در آزمایشگاه به سر می‌برد، پس نباید انتظار راهیابی سریع آن به گجت‌های مصرفی را داشته باشیم. اما با توجه به عطش سازندگان برای بهره‌گیری از فناوری‌های جدید، احتمالا لازم نیست مدت زیادی را برای استفاده از این فناوری در انتظار بمانیم.

منبع: Phone Arena

برچسب‌ها: