لیست اخبار و رویدادها

گوگل و اپل به خاطر نقض حریم‌خصوصی از کنگره امریکا اخطار گرفتند

گوگل و اپل به خاطر نقض حریم‌خصوصی از کنگره امریکا اخطار گرفتند

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

هفته گذشته گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد گوگل به برخی از توسعه دهندگان نرم‌افزار امکان دسترسی به متن ایمیل‌ میلیون‌ها کاربر جیمیل را داده است. اکنون حزب جمهوری‌خواه کنگره آمریکا خواستار پاسخ‌گویی گوگل به سوالات مرتبط با حریم خصوصی شده است. جمهوری‌خواهان کمیته انرژی و بازرگانی کنگره آمریکا نامه‌ای به اپل و آلفابت (مالک گوگل) فرستادند و سوالاتی در خصوص مسائل مربوط به حریم خصوصی از آن‌ها پرسیدند. محور اصلی این سوالات پیرامون گزارش هفته گذشته وال‌استریت ژورنال بوده است.

این کمیته در نامه خود به «لری پیج» مدیرعامل آلفابت، خاطر نشان شد که گوگل سال گذشته متعهد شده بود که دیگر ایمیل‌های کاربران را برای ارائه پیشنهادات تبلیغاتی بهتر رصد نکند اما با این حال همچنان به تعدادی از توسعه دهندگان نرم‌افزاری خارج از شرکت اجازه دسترسی به محتوای ایمیل‌ها را می‌دهد که این مورد نگرانی‌های امنیتی در خصوص این شرکت را افزایش می‌دهد. آن‌ها در ادامه نامه این سوال را مطرح می‌کنند که با توجه به این شرایط چه شیوه‌نامه‌ای برای دادن دسترسی به شرکت‌های خارجی که خدمات رایگان ارائه می‌کنند در نظر گرفته شده است؟

    "در نامه‌ای که کنگره به «تیم کوک» مدیرعامل اجرایی اپل ارسال کرده این شرکت به ریاکاری متهم شده است."

همچنین در نامه دیگری که کنگره به «تیم کوک» مدیرعامل اپل ارسال کرده این شرکت به ریاکاری متهم شده است. نمایندگان در این نامه از مدیر اپل سوال کرده‌اند: با وجود این‌که این شرکت خود را به حفظ حریم خصوصی متعهد می‌داند چگونه اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌هایی که توسط گوگل و فیس‌بوک تولید می‌شوند و به شکل واضح متناقض با ارزش‌های اپل هستند در فروشگاه اپ‌استور ارائه ‌شوند؟ همچنین در ادامه نامه سوالاتی پیرامون نحوه محافظت از اطلاعات کاربران دستگاه‌های اپل مطرح شده است.

قانو‌گذاران کنگره آمریکا سوالات مهم دیگری نیز مطرح کرده‌اند نظسر این که: آیا گوگل، اپل یا توسعه دهندگان خارجی امکان دسترسی به اطلاعات ذخیره شده روی دستگاه کاربران را حتی با وجود خاموش بودن خدمات ردیابی موقعیت مکانی دارند یا خیر؟ و آیا بدون این که کاربران عبارت “Okay, Google” را بگویند، دستگاه‌های دیجیتال آن‌ها می‌تواند صدای محیط اطراف را ضبط کند؟

به طور کلی، پرسش‌های مطرح شده بسیار دقیق و با جزئیات بوده است و باید دید که اپل و گوگل چگونه در برابر این اتهامات از خود دفاع خواهند کرد. این کمیته از هر دو شرکت درخواست کرده که به تمام سوالات مطرح شده تا روز شنبه پاسخ بدهند.

منبع: The VERGE