لیست اخبار و رویدادها

تولید ۸ خودرو به دلیل مصرف سوخت بالا متوقف خواهد شد

تولید ۸ خودرو به دلیل مصرف سوخت بالا متوقف خواهد شد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سازمان ملی استاندارد ایران دستور توقف تولید ۸ خودرو را به دلیل مصرف سوخت بالا صادر کرد. بر این اساس تولید خودروهای MVM X33S دنده دستی، هایما S7 استیشن اتومات، کامیونت پادرا Z24PA دنده دستی، جک S5 دنده دستی، لیفان ۸۲۰ سدان اتومات، لندن تاکسی TX4 سدان اتومات، وانت تک کابین تک دیفرانسیل بنزینی دستی و بایک BJ40l هاچ‌بک اتومات متوقف خواهند شد.

به گزارش ایسنا در فاز دوم اجرای طرح تطابق استاندارد مصرف سوخت خودروها دستور توقف تولید ۸ خودرو به دلیل مصرف سوخت بالا از سوی سازمان ملی استاندارد ایران به پلیس راهور ناجا و وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده است. فاز اول استاندارد مصرف سوخت خودروها از ابتدای دی‌ماه سال ۱۳۹۴ اجرایی شد هرچند که این استاندارد در گذشته نیز جزو استانداردهای اجباری بوده است.

این درحالی است که فاز دوم این طرح باید ابتدای دی‌ماه سال ۱۳۹۶ اجرایی می‌شد که با تصویب کارگروه مصرف سوخت شش‌ماه به تعویق افتاد و به خودروسازان فرصت داده شد تا استانداردهای مصرف سوخت را تا ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۷ رعایت کنند. فاز سوم اجرای استاندارد جدید مصرف سوخت نیز از ابتدای دی‌ماه سال ۱۳۹۸ آغاز می‌شود که معیار ان مشابه معیارهای فعلی اتحادیه اروپاست.

مقوله استاندارد مصرف سوخت خودروها مجزا از طرح استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی است و تا پیش از این ۲۰ مدل خودرو نمی‌توانستند این استانداردها را رعایت کنند که با اضافه شدن این هشت مدل خودروی جدید تعداد خودروهایی که به دلیل مصرف سوخت بالا خط تولید آنها متوقف می‌شود، به ۲۸ مورد خواهد رسید.

برچسب‌ها: