لیست اخبار و رویدادها

پرسش نمایندگان مجلس: گوگل در چین تن به سانسور می‌دهد؟

پرسش نمایندگان مجلس: گوگل در چین تن به سانسور می‌دهد؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تقریبا یک دهه است که گوگل دست کم به شکل ظاهری، از بازار چین دور بوده. این محدودیت شامل همه محصولات گوگل وهمچنین همه سرویس‌هایی چون موتور جست‌وجوگر، جیمیل و موارد مشابه می‌شود. در واقع حتی اندروید هم در این شرایط بی‌نصیب نمانده چون گوشی‌های اندرویدی چینی نوعی اندروید دستکاری شده است که همه خدمات گوگل از آن حذف شده‌اند.

با این وجود اخیرا گزارش‌هایی مخابره شده که ادعا می‌کنند گوگل قصد دارد دوباره به کشور چین بازگردد و در حال برنامه‌ریزی پیرامون چنین تصمیمی است. گفته می‌شود که این بازگشت با معرفی موتور جستجوگر گوگل همراه با میزانی از سانسور خواهد بود که دولت چین را هم راضی کند. البته این ادعاها در حال حاضر در حد شایعه‌اند. با این وجود همین شایعات بعضی از نمایندگان مجلس ایالات متحده را نگران کرده است و به همین دلیل این نمایندگان قصد پرسش از گوگل را دارند.

در یک نامه که از طرف سناتور مارکو روبیو برای مدیرعامل گوگل ساندار پیچای ارسال شده و توسط تعداد دیگری از نمایندگان هم امضا شده است،‌ مجموعه‌ای از نگرانی‌ها درباره حضور دوباره گوگل در چین و همکاری با شرکت‌هایی که به دولت چین وابسته‌اند، ابراز شده است.

این اولین بار نیست که قانون‌گذاران و نمایندگان مجلس آمریکا از شرکت‌های حوزه تکنولوژی درباره رفتارشان در قبال دولت چین پرسش می‌کنند. برای مثال سال گذشته پس از آنکه اپ‌های VPN از اپ استور iOS کشور چین پاک شد مدیرعامل اپل، تیم کوک توسط نمایندگان مورد پرسش قرار گرفت. این نمایندگان مدعی بودند اپل در عمل در حال اجرای خواسته‌های چین در حوزه سانسور اینترنت است.

اخیرا هم مقامات امنیتی حزب دموکرات به مهره‌های سیاسی و سازمان‌دهندگان کمپین‌های اعضای این حزب هشدار دادند که هیچ یک از کارکنان این کمپین‌ها نباید از گوشی‌های چینی هوآوی و ZTE استفاده کنند. ظاهرا مجموعه این اقدامات به ارتباط این شرکت‌ها و دولت چین مربوط بوده است.

منبع: Ubergizmo

برچسب‌ها: ,