لیست اخبار و رویدادها

تحقیقات اخیر دویدن را برای زانو مفید دانستند!

با ما همراه باشید با تحقیقات اخیر دویدن را برای زانو مفید دانستند!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تحقیقات جدید باور قدیمی و معروفی که دویدن می‌تواند به زانوی شما آسیب برساند را اصلاح کردند و اعلام کردند دویدن درواقع برای زانوها مفید است، به شرطی که شما سالم باشید و زانوی شما آسیب ندیده باشد. محققان تعدادی شرکت کننده‌ زیر ۳۰ سال را انتخاب کردند و می‌خواستند راهی برای سالم نگه داشتن زانو آن‌ها در برابر تاثیرات دویدن پیدا کنند که نتایج جالبی به دست آوردند.

آن‌ها از شرکت‌کننده‌ها خواستند تا برای ۳۰ دقیق بدوند با فقط بنشینند. بعد از این فعالیت از آن‌ها نمونه خون و مایع درون ‌زانو گرفتند تا بر روی سلول‌های مرتبط با التهاب زانو و آرتروز زانو تحقیق کنند. بعد از بررسی نمونه‌ها، نتایج نشان داد که در زانوی کسانی که دویدند دارای میزان کمتری از التهاب و سلول‌های آرتروز ساز دیده شد. از طرف دیگر تغییراتی در سلول‌های زانوی کسانی که برای ۳۰ دقیقه نشسته بودند دیده شد که تغییرات منفی بودند. نمونه مایع درون زانویی این افراد شرکت کننده نشان می‌دادند که احتمال گسترش آرتروز زانو در زانوهای این افراد در آینده، بیشتر است.

تحقیقات اخیر دویدن را برای زانو مفید دانستند!

تاثیر دویدن بر زانوها می‌تواند مانند تاثیر تمرینات ورزشی بدنسازی باشد. تحقیقات نشان داده است که بلند کردن وزنه پس از مدتی باعث افزایش قدرت عضله و استخوان می‌شود. طی تمرین وزنه برداری، عضله ها دچار هزاران پارگی کوچک در بافت خود می‌شوند که بعدا این پارگی‌ها خود را ترمیم می‌کنند. در حین این پروسه بافت‌ها هر بار که خود را بازسازی می‌کنند، جرم بیشتری می‌سازند و قوی‌تر و سالم‌تر می‌شوند.

همین اتفاق برای ساختمان مفصل زانو می‌افتد. هنگام دویدن، فشار وزن بدن بر روی مفصل زانو می‌تواند غضروف زانو را تحریک کند تا آسیب‌های کوچک را بازسازی کند و در عین حال با با آزاد شدن برخی مواد شیمیای در غضروف و بازسازی هر قسمت، بافت قوی‌تر و سالم‌تری ساخته شود. اگر شما جزو افراد جوان و با زانوی سالم نیستید، لازم است قبل از شروع به دویدن، نکاتی را در نظر بگیرید. این نکات برای این افراد است:

  • افرادی که مشکل زانو دارند، خصوصا کسانی که نیاز به عمل جراحی دارند یا عمل جراحی را انجام داده‌اند. چرا که مفصل زانوی آن‌ها ممکن است دیگر ظرفیت و توانایی قبل را نداشته باشد.
  • افرادی که ۹ کیلو و بیشتر اضافه وزن دارند؛ چراکه وزن اضافه بدن، مفصل را در استرس قرار می‌دهد و این موضوع مشخصا باعث افزایش ریسک التهاب زانو و آسیب می‌شود. بهتر است ابتدا که وزن اضافه طی ورزش‌هایی که در آن‌ها وزنه‌ای بلند نمی‌شود کاهش پیدا کند. بعد از رساندن وزن به وزن متعادل زمان مناسبی برای تقویت مفصل است.

فواید دویدن

تحقیقات اخیر دویدن را برای زانو مفید دانستند!

دویدن راه بسیار خوبی برای رسیدن به هیکل مناسب شناخته شده است؛ اما فواید بیشتری از خوش هیکل شدن دارد. دویدن می‌تواند برای تمام اعضای بدن مفید باشد. چند مورد از فواید دویدن:

  • سلامت کلی را تقویت می‌کند: تحقیقات نشان داده است دویدن می‌تواند سلامتی را بهبود ببخشد، میزان کلسترول مفید خون را افزایش دهد و هم‌زمان عملکرد ریه‌ها را تقویت کند. همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و از لخته شدن خون جلوگیری کند.
  • خطر ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد: دویدن می‌تواند از بیماری پیشگیری کند؛ بیماری‌هایی مانند سرطان سینه، بیماری‌های قلبی، دیابت، فشار خون بالا و پوکی استخوان.
  • اعتماد به‌نفس را افزایش می‌دهد: با قرار دادن هدف‌های قابل دسترس در حین دویدن، شما اعتماد به‌نفس خود را افزایش می‌دهید. هدف‌هایی که شما برای دویدن تعیین ‌می کنید، می‌تواند به شما حس توامندی زیادی بدهند.
  • استرس را دور از افسردگی پیشگیری می‌کند: حین دویدن بدن شما مجبور به تولید هورمون‌ها و انرژی می‌شود که به صورت طبیعی حال شما را خوب می‌کنند و شما را سرحال می‌آورند.